VZÁJEMNÁ INTERAKCE POLARIZOVANÉ VODY A ŽIVÉ HMOTY


Polarizovaná voda je prozatímní termín pro vodu, na kterou působilo elektromagnetické pole. Pokud jde jen o působení magnetického pole, byl by vhodný termín í magneticky upravená voda. Termín polarizovaná voda zahrnuje však účinek všech tří výše zmíněných polí a je v souladu s tím, že voda je látkou vysoce polární, takže změny lze očekávat právě ve změně polarity, i když jiná změna není vyloučena. Chci doplnit informace k článku Petz, R. et al.: Vliv magnetického pole na biologické a anorganické systémy. Čas. Lék. čes., 114, 1975, č. 6, s. 163 až 166.

Během minulého roku jsem se zabýval ověřením tzv. živočišného (Mesmerova) magnetismu a jeho případným porovnáním s účinky magnetismu fyzikálního. K tomu účelu sloužil biologický test založený na ovlivnění klíčeni a růstu rostlin, dosud popsaný v literatuře jen okrajově a nejasně. Pro předběžné pokusy bylo použito semen svlačce a lobelky, které byly zasazeny do misek se zahradnickou prstí. Jedna miska sloužila jako kontrola, druhá byla dvakrát denně ovlivňována kroužením pravé ruky a třetí byla rovněž dvakrát denně ovlivňována asi dvaceti krouživými pohyby feritového magnetu. Brzy po vyklíčení se ukázalo, že magnetické pole skutečně růst značně urychlilo. Podstatný byl i účinek ruky, i když o něco nižší než účinek magnetu.

Tyto pokusy daly pak podnět k dalšímu zkoumání. Bylo použito různých druhů hrachu, čočky, fazolí, řepky, pšenice a ječmene na pravidelně zavlhčovaném sterilním křemičitém písku. Bylo použito 50 až 100 zrn nebo semen a výsledky statisticky vyhodnoceny. Většina pokusů byla prováděna s hrachem a do jednotlivých sérií bylo přibráno i působení elektrostatického pole, generovaného třením polyetylénu suchými prsty a tzv. magneticky upravené vody. Typické výsledky získané během osmi dnů na hrachu s deklarovanou klíčivostí 43 %:

klíčivost

EPE 76% - HPE 72% - MPE 62% - WPE 68% - Kontrola - 50%

EPE = elektrostatický polarizační efekt, MPE = magnetický polarizační efekt, HPE = biologický polarizační efekt, WPE = magneticky upravená voda (vodní polarizační efekt).

Rovněž vliv těchto polí na růst byl sledován a dokumentován fotograficky v mnoha sériích, zejména u hrachu. I zde se ukázalo, že jak polarizovaná voda, tak uvedená pole růst silně stimulují. Na dalších pokusech byl pak ověřován i transfer energie vodou, a to i na vodě destilované. Ve všech případech bylo potvrzeno na základě zvýšení klíčivosti, že tento transfer se děje prostřednictvím vody, přičemž příliš nezáleží na tom, zda je to voda destilovaná či nikoliv.

K objasnění HPE jevu byla prováděna aktivace hrachu při klíčeni také přes stínění hliníkovou folií. Ukázalo se, že folie vliv stíní a klíčeni zůstalo na úrovni kontrolního pokusu. Dále bylo zjištěno, že křečovitě stažené svaly působí patrně předávkování, neboť v některých případech bylo klíčeni nižší než kontrolní vzorek. Kromě toho bylo možno FET voltmetrem zjistit prokazatelně elektrické náboje na končetinách, takže lze usuzovat, že HPE je v podstatě totožný s EPE, čili že jde o bioelektrický efekt. Tohoto efektu zřejmě nevědomky využíval k léčení Mesmer před 200 roky. Nejde v podstatě o nic jiného než o obrácený Galvaniho efekt demonstrovaný na svalové kontrakci žabích stehýnek.

Stahování fyzikálních konstant polarizované nebo magneticky upravené vody naráželo dosud na tu okolnost, že pozorované změny byly nejisté a velmi nepatrné, spadající do oboru pozorovacích chyb. V poslední době se však autorovi podařilo potvrdit, že polarizovaná voda mění svoji elektrickou vodivost, jak již dříve uvedl Vanel a Bordi. Vodivost byla měřena můstkem napájeným kmitočtem asi 5 KHz z transistorového generátoru a indikována mikroampérmetrem s diodovým usměrněním. Jako elektrody sloužily dva platinové drátky s konstantní vzdáleností zatavené do stěn malé zkumavky. Bylo zjištěno, změny vodivosti lze pozorovat jen u destilované vody, která delší dobu stála. Průtokem magnetickým polem intenzity 0,37 T se ohmický odpor zvýšil ze 32 K na 95 K, tedy více než třikrát. V tomto stavu voda vydrží několik dní. Manipuluje-li se s ní, pak patrně vlivem elektrických impulsů z ruky se rozdíl vodivostí zmenšuje.

Závěrem lze konstatovat, že aktivovaná či polarizovaná voda je patrně vyšší asociát vody, který působí na biologické, popř. anorganické systémy tím, že se rozpadá na původní nižší asociát za uvolnění energie. Lze tedy uvažovat o tom, že některé jevy považované za pověry nebo šarlatánství, hlavně Mesmerovo léčitelství, by mohly mít reálný podklad. Dále by bylo možno vysvětlovat tímto způsobem léčivý účinek prostých léčivých vod, tzv. akratoterm. Voda jako společný jmenovatel vystupuje v magnetické úpravě vody pro napájení kotlů a boilerů k zabránění tvorby vápenatých inkrustací a v příznivém vlivu na klíčeni a růst rostlin.

Vodní polarizační efekt (WPE) zahrnuje tedy širokou škálu působnosti a lze doporučit jeho další sledování. 

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Čas. Lék. čes., 118, 1979, č. 52