Telekineze a elektrokineze


V přírodních vědách existuje mnoho málo známých a zapomenutých jevů a pokusů, které i pro mnohé vědce se zdají být nutně trikem nebo je přivádějí do rozpaků. Typický byl třeba Crookesův radiometr (viz RMF č. 5, roč. 56, str. 213), jehož termodynamiku nepochopil prof. Kahuda; nicméně na chybné interpretaci zbudoval hypotézu mentionů. Podobně je tomu i u lehce pohyblivých soustav, které mohou být uvedeny do pohybu tepelným prouděním vzduchu, nebo silami elektrického či magnetického pole. Dálkovému pohybu předmětů bez zjevné příčiny říkáme telekineze. To lze demonstrovat v malém měřítku například silovým působením mezi magnetickými póly (autíčko, tanečnice). Dr. V. Adamenko se spolupracovníky popsal pěkný pokus s elektrokinezí, kde jak název napovídá, jde o elektrický vliv (1. Psychotronický kongres Praha 1973, 22/1, 28/11).

K pokusu potřebujete víko nebo desku z čirého umaplexu, polystyrénu nebo i z PVC a pingpongový míček, jehož povrch učiníme vodivým tuhou, nebo stříbřenkou. Může nám však posloužit i lehké kovové pouzdro apod. Desku z umělé hmoty přetřeme několikrát suchými prsty nebo hřbetem ruky, čímž ji elektrizujeme (náboj lze dokázat neonkou). Pak na ni vhodíme upravený míček. Když se ustálí, přiblížíme prst a míček bude před prstem "utíkat", což může trvat i dosti dlouho. Můžeme též zkusit, jak bude míček reagovat na přiblížení vodivých předmětů nebo např. pravítka z umělé hmoty. Při různém uspořádaní pokusu můžete takto demonstrovat vzájemné působení elektrických nábojů stejného a různého znamení. Aby se pokus zdařil, musí být deska z umělé hmoty čistá a suchá (je možno ji mírně nahřát), stejně tak i ruka. V místnosti nesmí být příliš velká vlhkost. Pokus je velmi působivý.

Poznámka redakce: Pod telekinezí se obyčejně rozumí pohybování těles na dálku tajuplnými psychickými vlivy. Zde je autorem tento termín použit pro uvádění těles do pohybu silami elektrickými, tedy čistě fyzikálními.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


ROZHLEDY MAT.-FYZ., ROČNÍK 73, 1996 21