S radiem na GPZ a EMS


Přestože dosud existují "vědci", kteří existenci geopatogenních zón popírají, existují jejich dokumentované projevy. Je známo, že nad GPZ listnaté stromy mívají na kmeni nádory, jejich větve se kroutí, listí na podzim dři ve žloutne a opadá. Zvířata také trpí. Krávy málo dojí, slepice málo nesou a psi uvázaní k boudě mohou zajít. U člověka se projevuje nespavost, podráždění, různé bolesti, hlavně zad a kloubů, a po delší době nemoci jater až rakovina.

Zahrádkáři by měli sázet užitkové rostliny mimo GPZ, jinak úroda bude nízká a plody deformované. Je tedy dost důvodů tyto zóny vyhledávat, rostliny sázet jinam, posunout si pracovní místo nebo postel.

Vyhledávání GPZ provádějí proutkaři, ale nelze se na ně vždy spolehnout. Můžeme se však pokusit nalézt GPZ pomocí tranzistorového rádia na rozsahu VKV, dnes hlavně v pásmu 88-108 MHz. Teleskopickou anténu vysuneme asi na polovinu a skloníme jí v úhlu asi 45 stupňů. Pak vyladíme vysílač, který v místě příjmu není ani příliš slabý, ale ani tak silný, aby byl silně slyšet i při zasunuté anténě. Kráčíme pak zvolna terénem s přijímačem co nejdále od těla. GPZ se projeví zeslabením až vymizením příjmu na poměrně úzkém pásu 5 až 25 cm. Podobně provedeme detekci i v bytě, ta ale nemusí být spolehlivá, protože zde dochází k odrazům. GPZ působí rušivě neutronovým zářením, které vzniká zabržděním pomalých neutronů vodní vrstvou. Zdrojem neutronů je zemská kůra. Jejich koncentrace je normálně nepatrná a neškodná. Jak již bylo řečeno, nejlepší obranou je posunutí lůžka a sázení rostlin jinam. Tam, kde lůžko nelze posunout, lze GPZ dočasně stínit dvojitou fólií z PVC nebo PE.

V bytech jsou však spíše elektrická pole kolem elektrických vodičů a zásuvek. V tom případě naladíme slabý vysilač na počátku rozsahu středních vln a přibližujeme ke stěně, kde by mohlo být pod omítkou vedení, k zásuvkám a vodičům. Ozve se bručení. Na noc by měly být spotřebiče zcela vypojeny ze zásuvky, jednoduchý vypínač nestačí. Přívody k noční lampě - pokud ji nemůžeme postrádat - vedeme vždy od těla a hlavy. Máme-li vedení za pelestí ve zdi, lze jeho vliv stínit kovovou folií na sololitu, která je uzemněná. Vliv nežádoucího elektromagnetického pole označujeme jako elektromagnetický smog (EMS) a ten u dětí a starších osob má podobně nepříznivé vlivy jako GPZ.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Spirit 1. - 7.11.1996