ROSTLINY, MAGNETISMUS, HUDBA... H2O2


V 10. č. Zahrádkáře r. 1975 kromě článku o použití polarizované vody byla i krátká poznámka ing. D. Nováka o podivuhodném působení hudby na růst rostlin. 

Není to ovšem zpráva jediná. Již před časem přinesl náš tisk zmínku o pokusech v Indií, kde v botanické zahradě hrála kapela. Dr. Sing pod mikroskopem pak takřka na počkání zjistil, že buňky rostlin se vlivem zvuku rychleji množí. Na počátku roku 1975 přinesl časopis 100+1 fotografii pana Robertse z Anglie, který vypěstoval téměř dvoukilové rajské jablíčko tak, že mu nasadil sluchátka a denně pouštěl trochu hudby. Ch. Darwin prý hrál své mimóze na cello a pokoušel se ji přimět k nějaké reakci, ale bezúspěšně. Řada příkladů je uvedena v knize "Tajný život rostlin" od Ch. Birda a P. Tompkinse. A tak laik se diví i žasne a odborník se rozčiluje, že jde o nesmysly. Přesně v tomto duchu zkritizoval uvedenou knihu profesor L. Audus, vedoucí botanického oddělení na Bedford College. Záporný postoj je i u nás. Vědci totiž rádi slyší, že např. "nastává paramagnetická rezonance... zvuková rezonance apod.", protože rozměry buňky, molekuly atomu jsou ty a ty, což doplněno příslušnými diferenciálními rovnicemi budí respekt. Jestliže na druhé straně tvrdí paní Pintová, když z magnetofonu pouštěla ryčný rock and roll, že se květiny s odporem odvracely od reproduktoru, zatímco když hrála Bacha ba i country styl, tak se rostliny přikláněly, vzbudí leckde smích, politování a leckterého odborníka ohrozí infarktem.

Podívejme se tedy zcela realisticky, jak se věci mají. Historie zde začíná někdy v roce 1929 (1), kdy Schmitt, Johnson a Olson v časopise americké chemické společnosti uveřejnili sdělení, že ultrazvuk způsobuje ve vodě vznik peroxidu vodíku - H2O2. O sedm let později v témže časopise sděluje Flosdorf, Chambers a Malisoff, že peroxid vodíku vzniká ve vodě obsahující vzduch i působením obyčejného slyšitelného zvuku. O peroxidu vodíku pak slyšíme jen sporé zmínky, např., že vzniká samovolnou oxidací kovů, pryskyřic, olejů apod. a že je zřejmě podstatou tzv. Russelova efektu. Ten se jeví tak, že některé látky působí na fotografickou desku. Teprve v novější době se objevují práce, dokazující stopy peroxidu v rostlinách, mléce, kvasnicích apod.

Vraťme se ještě jednou zpět. Asi před 200 roky "magnetizuje" vídeňský lékař Mesmer vodu a pacienty ocelovými plotýnkami, magnetovcem a posléze jen svýma rukama. Dodnes se o něm píše jako o šarlatánovi. Nicméně mezi lidem se udržel návod, jak povzbudit rostliny k lepšímu růstu tím, že se na ně mluví, nebo se hladí. Z hlediska přísné vědy je to nesmysl. Z hlediska přísných faktů je to skutečnost. V loňském 10 čísle jsme uvedli příznivý vliv elektrického pole na růst rostlin, vyzkoušený již v 18. století. Právě tak působí i magnetismus a ona polarizovaná voda, či chcete-li, voda magneticky upravená. Navíc se objevují zprávy o působení ultrazvuku a zvuku na růst rostlin. Najednou z této soustavy logických rovnic vyplývá zcela jednoznačně, že všem těmto praktikám je něco společného a může to být právě peroxid vodíku! Známe jej z použití při kloktání, dezinfekci ran nebo zastavování krve a odbarvování vlasů. Domněnka, byť sebelákavější, musí být však ověřena.

Peroxid vodíku byl téměř před 40 lety dokázán ve vodě vystavené zvuku. Peroxid vodíku v polarizované vodě byl dokázán v květnu 1975, a to jednak reakcí s jodidem a škrobem, kdy vzniká modré zabarvení, jednak speciální reakcí luminolem. Dalším důkazem byl jeho vliv na klíčení hrachu: 0,0001% roztok peroxidu zvyšoval klíčivost hrachu přesně jako polarizovaná voda. Peroxid vodíku byl dokázán i ve vodě ozářené několik hodin sluncem a je přítomen i ve vodě, na niž působí lidské ruce. Je totiž známo, že lidské tělo, zejména končetiny, mají elektrické náboje a právě ty jsou podstatou "nevědeckého" Mesmerova léčení a ovlivňování kytek našimi prababičkami. Celé tajemství spočívá jedině v tom, že peroxid vodíku se tvoří ve vodě vždy, když obsahuje kyslík (vzduch) a je vystavena nějakému energetickému poli (elektrickému, magnetickému, elektrobiologickému, zvukovému aj.).

Protože živé organismy nutně obsahují vysoké procento vody, nemůžeme si dobře ověřit, zda ona silová pole nepůsobí také přímo na některé molekuly. Není to vyloučeno u molekul s polárními skupinami. Již na prvním magnetobiologickém kongresu r. 1961 v Chicagu, bylo konstatováno, že magnetické pole léčí rakovinové nádory. Podle Schumba a spol. by léčba rakoviny X paprsky byla v podstatě léčbou peroxidem vodíku. Testy to prý nepotvrdily, avšak někteří naši pracovníci nalezli pozitivní účinek elektrizované vody z anodového prostoru (která může obsahovat peroxid) na likvidaci vodnatého otoku mozkové tkáně aj. Tyto zmínky uvádím jen na doklad, že peroxid vodíku hraje mnohem větší roli v biologii, než se dosud předpokládalo.

Daleko složitější je otázka, jakým mechanismem peroxid v organismu působí. Existují enzymy jako kataláza a peroxidáza, které peroxid v organismu likvidují, jiné enzymy naopak jeho tvorbu podporují. Některé bakterie potlačuje, jiné nikoliv Avšak stimulace růstu rostlin není zřejmě způsobena potlačením vlivu nežádoucích bakterií. Zřejmě dochází k ovlivnění enzymatické činnosti, které regulují růstové reakce. Zdá se, že peroxid má větší stimulační schopnost než obvyklé růstové hormony. Zvyšování produktivity v zemědělství i v drobném zahrádkářství je dnes vysoce aktuální, neboť mnohá používaná hnojiva znečisťují půdu. Ve spojení s fyzikálními způsoby "hnojení" bude možno zřejmě jejich množství podstatně snížit. Samozřejmě, že zde je třeba vykonat ještě mnoho experimentální práce jak v laboratořích, tak v terénu. Zahrádkáři mají možnost nenákladným způsobem experimentovat. Domnívám se, že polarizovaná voda bude k tomu vhodnější než 0,0001% peroxid vodíku. Dlouholetá záhada se řeší a navíc byly vysvětleny i některé zdánlivě spolu nesouvisející jevy. 

VYSVĚTLIVKY K NĚKTERÝM POJMŮM:

Ultrazvuk - lidskému uchu neslyšitelné chvění látek o vysokém kmitočtu. 
Peroxid vodíku - nesprávně kysličník vodičitý - sloučenina vodíku a kyslíku. 
Polarizace, polární skupiny - ovlivnění způsobené vnějším elektrickým polem. 
Enzym - též ferment - bílkovitá látka, schopná v nepatrném množství urychlovat pochody živé hmoty. 
Kataláza - enzym živých tkání; chrání organismus proti peroxidu vodíku, který vzniká při látkové přeměně. 
Peroxidáza - enzym, který chrání organismus před účinky peroxidu vodíku. Umožňuje štěpit ho na vodík a kyslík. V rostlinách je častý, zejména ve křenu. 
Stimulace - podněcování, povzbuzování ke zvýšení nebo urychlení růstu a vývoje. 
Růstové hormony - též růstové stimulátory (auxiny, fytohormony) - podporují prodlužování rostlinných buněk, nikoli jejich dělení.

Fotografie, dokumentuje poznatky autora. Nahoře je svlačec, dole lobelka. Vlevo neovlivněné kontrolní rostliny, uprostřed ovlivněné pohyby rukou, vpravo magnetem (Snímek autora)

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Chatař 3/1976