Okultismus a věda


Jde o výběr článků ze série Investigating the paranormal ze 4. Čísla časopisu Experientia z r. 1988. Již sama tato skutečnost dokumentuje, že jde o názory zastaralé a jednostranné a zcela pomíjející odbornou činnost u nás nebo v bývalém SSSR. Je to hrubá nedostatek, protože autoři tohoto výběru museli vědět, že od r. 1973 do r. 1986 bylo uskutečněno šest psychotronických kongresů s mezinárodní účastí, a to v Praze, Monte Carlu, Tokyu, Sao Paulu, Záhřebu a v Bratislavě, ale autoři se tváří, že o nich nic nevědí. Informace mohli ovšem do poloviny 80. let získat také z anglického časopisu International Journal of Parapsychics (H. Benson), který referoval hodně o tom, co se děje za "železnou oponou". Autoři tedy nevědí nic nejen o N.S. Kulaginové, R. Kulešovové, ale ani o autorech z anglosaské oblasti, jako J. Pennett, Cl. Backster aj. Je tedy paradoxní, že již v r. 1974 vydala NASA 80 000 dolarů za vývoj přístrojů k nacvičování ESP a bioproudů a na výzkum Kirlianova jevu bylo vydáno 145 000 dolarů (Magazín 2000, č. 5/94, s. 14), protože tyto přístroje byly tehdy již k dispozici a byl znám rozsah jejich použití.

Tato neinformovanost nebyla zřejmě nezáměrná a NASA i CIA se daly špatným směrem. Název knihy Okultismus a věda je neadekvátní, protože okultismus je zastaralý termín, který v knize není ani vysvětlen a k vědě má kniha velmi daleko, protože snůška názorů řady badatelů a autorů je často protichůdná, nedoložená, text je zatížen slovním, zcela zbytečným a nic neříkajícím balastem a není podán žádný přesvědčivý závěr.

Právě tak není definován paranormální jev a obsah i závěr většiny kapitol má sklon existenci těchto jevů popírat, i když je jasné, že mezi paranormálním (abnormálním) a normálním jevem je několik přechodových stupňů či podmínek.

Pan Randi (str. 11 a 27) rozhodně není vynikající odhalovatel podvodů a triků - autoři totiž opomněli jeho výrok, že Uri Geller ohýbá lžičky trikem, ale že to nemůže prozradit, neboť je to profesionální tajemství. Nemůže tedy hrát vůbec žádnou roli při odhalování šarlatánů (str. 11). Na straně 12 nalézáme překladatelský omyl - Society for Psychical Research je přeloženo jako Společnost pro výzkum okultismu místo Společnost pro psychický výzkum. P. Kurtz apriori tvrdí, že sestry Foxovy (kolem r. 1850) a Uri Geller podváděli, prý to byli eskamontéři! Je ovšem pravda, že Eusapia Palladino někdy skutečně podváděla, ale jen proto, aby se pojistila, i když její vlastnosti byly bezpečně prokázané. Právě tak pan Randi, když mudruje o léčitelích na str. 27 a dále, jen míchá páté přes deváté a neumí oddělit zrno od plev. I když připouští, že poznal uzdravené lidi, neopomněl říci, že sami sebe klamou. O psychosomatických jevech zřejmě neví nic a nevyužil ani tu skutečnost, že v řadě případů bývá uzdravení dočasné.

Na str. 37 lze bezvýhradně souhlasit s tím, že astrologie je byznys a pověra a nemá s vědou nic společného. Ještě jsem se nesetkal s porovnáním horoskopu dvojčat, který by měl být stejný a kde si nenecháme namluvit, že třeba čtvrthodinka může hrát roli. Manželé Gauguelinovi v rozsáhlém výzkumu ukázali, že astrologická dogmata jsou chimérou a fikcí. Nicméně Svobodné slovo z 28.8.1993 v článku Z. Kinkorové tvrdí pravý opak. Spory kreacionistů (zastánců stvoření) a evolucionistů jsou zcela nesmyslné a svědčí o nepochopení nebo zneužití Darwina. Ten totiž velmi skromně a opatrně řekl, že Stvořitel stvořil základní živou prahmotu, ze které se vyvinuli ostatní tvorové. Současně řekl, že to musí prokázat nebo zamítnout příští generace.

Také polemika o tom, zda jsou či nejsou zázraky je nesmyslná. Na str. 84 se kriticky rozebírá homeopatie, která je jako astrologie velkým byznysem i podvodem. V kapitole se sice vysvětluje nesmyslnost ředění jako "zvyšování" potenciálu a dynamiky, ale je třeba dodat, že moderní homeopaté si přibrali z informatiky slůvko informace - ředěním roztoku se informace zachovává! Kde a jak nikdo neřekne!

Dosti podrobně je popsáno chození ohněm, ovšem názory se i zde různí a za dostačující vysvětlení se pokládá izolační schopnost vlhkosti z potu. Pamatuji se dobře na vojenský žertík, kdy voják podřimoval v uniformě na kavalci s vystrčenou sedací částí. Na tu se nakapalo něco vody a pak se na místo přiložila rozpálená dvoukoruna. Za několik vteřin, kdy se voda proměnila v páru a pronikla ke kůži, voják zařval a vyskočil. Pak věřte vysvětlovačům!

Na str. 117 je kapitola o využití generátoru náhodných čísel podle Schmidta k důkazu PSI. May, Humphrey a Hubbard se vyjádřili v r. 1980, že pokusy v tomto směru provedené do r. 1979 nejsou spolehlivé! V té době ale již Japonci zhotovili malý jednoduchý randomizer, jehož česká verze byla představena ve sborníku Psychotronické konference v Tokiu 1977 a kde poměr 50:50 se podařilo změnit až na 20:80!

Obdivovaná západní technika má své slabiny a je známo, že Američany dostal na Měsíc Němec Braun a u zrodu využití atomové energie stál, kromě jiných, Ital Fermi. U nás se však stále šilhá a obdivuje západ jako předtím východ. Nutno ovšem dodat, že již v r. 1975 kalifornská firma Pamatron nabízela PSI metry (zapojení odpovídá schématu č. 12 v knize Od magie k biotronice). Tento rozpor lze vysvětlit mezerou mezi vědci či "vědci" a paravědci, který známe i u nás.

Závěrem lze tedy říci, že kniha Okultismus a věda nepřináší nejen nic nového, ale vynechala i mnoho z toho, co bylo známo do roku 1988.

(190 stran, nakl. St. Libovický, 1994)

Ing. V. Patrovský, CSc.  


1995