Kruhománie má zelenou ?


Od doby, kdy se začaly objevovat podivné kruhy a kroužky z polehlého obilí v jižní Anglii a nakonec i u nás, se objevila řada teorií jejich vzniku. Tyto teorie byly nereálné, na př. zvláštní vzdušné víry (T. Meaden), přes možnost padělání až po paranoidní tvrzení, že zde pochodovali ježci. Některé kruhy byly skutečně padělány z různých důvodů, ale ty lze snadno poznat a není možné, aby pár podvodníků za hodinu vytvořilo složité obrazce, aby nebyly pozorováni a aby nezanechali stop.

Podívejme se na několik podivných výkladů z našeho tisku. Jeden přinesl Magazín 2000 č. 4 / 1994 od pana Kozla. Kruhy prý způsobuje start raket ! To mezi jiným dokládal schopností některých kuřáků vytvořit kroužek dýmu. Skutečně pozoruhodná fantazie, která pohltila dvě strany, ač soudný čtenář se musí ptát, kde se ty rakety v anglickém poli a u nás vzaly.

Další "teorie" se objevily v ZAZ. Podle V. Chůry (ZAZ 4/94) lze kruhy vysvětlit velmi jednoduše. Zrušíme informaci rostliny o směru gravitačního pole a ona se sama položí! Obtížněji je však vysvětlit, kdo to provádí.

J. Dvořáček v ZAZ 1/95 má jiný názor. Zcela jistě kruhy způsobuje síla z nitra Země, ač o něco dříve tvrdí, že ta síla přichází shora. Domnívá se patrně správně, že mimozemšťané nám chtějí něco sdělit. Pak opět odmítá vliv shora a tvrdí, že jsou to silová zemská pole, na kterých byly zbudovány megalitické stavby a ty UFO vyhledávají. V článku jsou další spekulace, které pochopitelně nic konkrétního nepřinášejí.

V ZAZ č. 3/95 V. Diviš zavedl k vysvětlení kruhů a jejich významu "osvědčený" prostředek - matematiku. Ta dělá na laiky vždy dobrý dojem, i když nic nevyřeší, jak pozná i průměrný odborník. V poměrně dlouhém článku se objevují další číselné spekulace. Zde bych rád připomněl knihu L. Součka "Nebeské detektivky, senzace a záhady," kde od str. 222 se zabývá výpočty různých měr, konstant a údajů z rozměrů Velké pyramidy v Gíze, které od roku 1859 zveřejňoval John Taylor, Piazzi Smith a později D. Davidson. Souček říká, že když si dáme trochu práce, tak můžeme odvodit matematické zákonitosti třeba z rozměrů kuchyňského nábytku. Existuje také numerologie, která z počtu písmen vašeho jména má určit váš charakter, budoucnost, atd. Autor do svých úvah zavádí i osvědčený čtvrtý rozměr, nalezl i záhadné číslo 44 atd.

Závěr ? Mnoho povyku pro nic - kdyby nám mimozemšťané chtěli něco sdělit, tak při své námi předpokládané inteligenci by našli jiné způsoby. Ostatně kontaktéři tvrdí, že mimozemšťané naší řeči rozumí nebo že se s námi dorozumívají telepaticky. Proč tedy vyrábět piktogramy ?

V ZAZ č. 4/95 se ozývá na výzvu pana Dvořáčka J. Close. Prý ho zaujalo tvrzení, že kruhy skrývají inteligentní sdělení, které autor deklasoval na retardovaný projev. Close zpochybňuje všechna měření, protože údaje jsou nepřesné, neúplné nebo zcela chybějí. Správně zpochybňuje řadu pochybných vysvětlení, sdělení médií a pod. V závěru však autor opět zabředá do fantazií, tentokráte fyzikálních a slibuje podrobný výklad v budoucnu. To má být patrně jeho článek v ZAZ 5/95, kde se věnuje tzv. megalitickému yardu a znalost archaických měr, která je prý nepostradatelnou součástí pro výzkum agrosymbolů, tedy obilných kruhů. 

Kritizuje nakonec jako komedii článek "Obilné kruhy s tajenkou" i to, že publicisté a sdělovací prostředky nemají zájem na skutečně odborné práci, protože tajemno a dohady jsou  psychologického a hlavně komerčního hlediska velmi výhodné.

Nicméně, i když částečně s panem Close souhlasím, zdůrazňuji, že pokud nemáme reálné a ověřené podklady, nemá smysl nad něčím bádat. Kruhy existují právě tak, jako gravitace a nad oběma reálnými skutečnostmi zatím marně hloubáme. Musíme čekat na nějaký dílčí objev, či náhodu, která nám umožní řešení. Pamatujme na Pasteurův výrok, že náhoda přeje jen připraveným.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc .


ZAZ č. 2, roč. 1996