Kruhy v obilí


V jižní Anglii, zejména v oblasti Wilthshire, se od r. 1980 objevuje nový fenomén - v obilí se tvoří záhadné kruhy a kotouče o průměru až 20 metrů, ale i malé o průměru kol 3 metrů. Často se vyskytují malé kruhy s velkým kruhem ve tvaru tzv. keltského kříže, například severozápadně od Silburry Hills v červnu 1989, nebo jsou dva kruhy v sobě, třeba v Cheesfoot Hampshire  ze srpna 1986. Někdy se kotouče na krajích překrývají. První zprávy přinesl 15. srpna 1980 The Wilthshire Times o dvou kruzích o průměru 15,5 m, které se v létě vytvořily na ovesném poli Johna Scully ve Westbury. Obilí bylo stočeno ve směru hodinových ručiček. Stébla byla ohnuta, ale nebyla viditelně poškozena, pokračovala v růstu. V červenci 1983 se objevilo pět kruhů - jeden velký a čtyři menší u Bratton-Wiltshire. Od roku 1980 do roku 1990 bylo nalezeno asi 600 kruhů různé velikosti. Tento počet zcela vylučuje, že šlo o dílo nějakých žertéřů, i když takové pokusy nechyběly. Například v jednom kruhu byl anglický nápis We are not alone - Nejsme sami, ale bystří skeptici ihned odhalili, že mělo být spíše napsáno "nejste sami" a kromě toho písmeno N bylo špatně napsáno. Jiný žertéř tvrdil, že se do obilí dostal na chůdách, jiní dokazovali, že kola mohl vytvořit traktor.

Jsou to však vysvětlení zcela nesmyslná, protože kotouče mají zcela ostré rozhraní, jsou pravidelné nebo symetrické a stopy po traktoru jsou jen paralelní a rovné z osevu. Tyto kruhy také nemohla vytvořit helikoptéra a tak se jistý čas objevily domněnky, že je to dílo UFO. Tato kola se také zásadně liší od kol známých již dříve, například od Tully v Queenslandu v Austrálii, kde 2. ledna 1966 přistál v bažině podivný objekt a po odletu zanechal vytlačené kolo.

I když v jižní Anglii bylo občas UFO pozorováno, nikdy nikdo neviděl, že by přistálo nebo se vznášelo nad obilím. Jedině snad slečna Mary Freemanová něco takového viděla večer 24 hodin předtím, než se vytvořil prstenec u Silburry Hill. Bylo to 13. července 1988, když se vracela z Winterbourne Monklon, kde byla na večeři u přátel. Když projížděla v blízkosti kamenného kruhu u Avebury, kde jsou známé menhiry, spatřila v oblacích intenzivní žlutobílou záři, intenzivnější než Měsíc v úplňku. Měsíc ale nesvítil, byl v novu. Pak spatřila, jak ze zářícího oblaku v kosém úhlu vytryskl světelný paprsek směrem k zemi, právě někam do míst, kde mohlo být Silburry Hill. Divadlo trvalo asi tři minuty a všimla si, že hodinky jí ukazovaly 11.13 v noci.

Kruhy a kotouče začaly bát odborně zkoumány. Proutkař Noel Wynyard byl šokován, když vstoupil do kruhu v pšenici a virgule se mu zlomila v rukou. Proutkař reaguje svalovou křečí na energetické pole. Paul Norman, australský odborník, zjistil magnetometrem, že uvnitř kruhu je zvýšená hodnota zemského magnetického pole. Noci, po nichž se kruhy objevovaly, byly klidné, bez světelných jevů. Poblíž některých lokalit, kde se očekávala tvorba kruhů, se během několika let utábořilo několik skupin, ale marně. Nikde se nic nedělo a ráno zde byl kruh nebo prstenec.

Již začátkem osmdesátých let profesor Roy a dr. Terence Meaden přišli s teorií, že kruhy vytváří vzdušný vír. Asi s padesáti odborníky vytvořili skupinu White crow (Bílá vrána). Byla postavena vyhlídková věž, pozorovatelé se střídali ve dne v noci. Byli vybaveni dalekohledy, kamerami pro vidění ve tmě atd., ale nic zvláštního nepozorovali. Jen jednou zaznamenali, dokonce na magnetofon, záhadný svištivý zvuk. Ráno se objevil nový kruh, který docela jistě nevytvořil nějaký žertéř. Svištivý zvuk jen podpořil Meadenovu myšlenku o vířivém vzduchu. Kromě UFO se snažil třeba Colin Andrews hledat vysvětlení ve sféře duchovní a paranormální. To je ovšem nepodložená fantazie, zatímco zachycený svist závažná indicie. Vyzkumníci měla však často potíže s farmáři, která je odmítali na pole pustit, aby nebyla poškozena úroda. Skutečně, některá pole byla zdevastována, ale návštěvníky, novináři a kameramany. Zdá se, že konečné vysvětlení náhodně podali manželé Gary a Vivien Tomlinsovi, které zveřejnil dr. Meaden v listu The Mail on Sunday dne 25.8.1991. Oba svědkové se procházeli večer poblíž obilného pole, když zaslechli kvílení a závan vířícího vzduchu. Garymu vstaly vlasy na hlavě (Vivien měla šátek). Něco neviditelného na ně padalo, že se stěží udrželi na nohou. Vír se za skučení rozdělil na dvě části a postoupil kupředu. Vše se odehrálo snad za méně než vteřinu a pak manželé zůstali stát uprostřed právě vytvořeného kruhu. Vír byl patrný jako jemná mlha a podle dr. Meadena byl elektrizován. K vytvoření víru se musí vzdušnému proudu postavit do cesty kopec. Vytvoří se vzdušný vír, který když se setká se vzduchem na závětrné straně, rotuje a nabíjí se elektřinou. Když dosáhne země, vytvoří se kruh. zdá se, že vysvětlení je dostatečné, ale zbývá několik otázek, například proč se kruhy objevují hlavně v obilí, navečer nebo v noci a proč jsou často tak symetrické, jakoby vytvořené neznámou inteligencí. Kruhy se objevují také v jiným zemích a dokonce i u nás v jižních Čechách.

Ing. V. Patrovský, CSc. 


1994