Kdo u nás vládne vědě? 


V ZAZ č. 2/94 jsme se na str. 32 dověděli o neutuchající starosti dr. Grygara o vědu, přičemž "tolerantně" neuvedl žádný konkrétní případ. Zarážející ovšem je, že společnost rady ČT tvoří lidé, kteří mimo dr. Grygara nemají s vědou nic společného (spisovatel, malíř atd.). Dr. Grygarovi lze však také dokázat, že má rozporné názory. Třebas v jednom starším článku ve Vesmíru přiznává, že se věda (či vědci?) už mnohokrát mýlila. V článku ze semináře Fyzika a sporné jevy (Alšovice 1984) hned na začátku na str. 56 píše, že jako astronom by asi neměl mluvit o sporných jevech, protože se domnívá, že ty už z astronomie vymizely. Naproti tomu ve Sputniku z 19.12.1988 říká, že astronomové vedou spory o tom, zda existují jiné planetární systémy. Když k tomu přidáme dohady o charakteru vesmíru, desáté planetě, rozpacích nad neutriny atd., tak zřejmě sporné jevy z astronomie nevymizely. Je také zajímavé, že dr. Grygar, ač astronom, odešel z ondřejovské observatoře jako vedoucí oddělené nízkých teplot do Fyzikálního ústavu v Řeži a dále je podivné, že ač je nábožensky založen (jak vyjevil po r. 1989), byl natolik dobře prokádrován, že si udělal služební cestu do USA a ještě se zde stal vedoucím.

Nás však spíše zajímá ten výkvět literátů, který má rozhodovat o vědě. V kampani proti dostavbě temelínské jaderné elektrárny na jaře 1993 Mladá fronta soustavně publikovala naivní názory publicistů, ale nepřizvala žádného odborníka. Asi nejotřesnější byl článek T. Skrdlanta, filmového dokumentaristy, "vyzdobený" náhrobními kříži s pozadím chladicích temelínských věží.

Můžeme zaznamenat, že časopisy a noviny (např. soustavně Svobodné slovo) přinášejí horoskopy, přehršli kultury i "kultury", koutek pro ženy, zahrádkáře, šachisty i křížovky s hesly s poznámkou nářečně, zastarale, anglicky, expresivně atd., leč populární věda a technika zcela chybí. Vypadá to, jako by vše bylo záměrné. Národu, který je v určitém směru nevzdělaný a nepoučený, lze totiž vtlouci do hlavy ledacos, zřejmě v zájmu byznysu. A tak místo populárně odborných příruček, které kdysi vydával Hokr-Dobrovolný, potom SNTL, jsme zahlceni únikovou a šarlatánskou literaturou, ale dr. Grygar proti tomu nic nedělá - ani nemůže, když je obklopen tolika lidmi z humanistických oborů. Tzv. ekologické aktivity uskutečnily provokativní demonstraci za "záchranu" ozónové vrstvy právě 6. června, v den vzpomínek na invazi. Byl to záměr? Nás spíše zajímá, že Ekoefekt, který vydává agentura Condor, Šumavská 10, Praha 2, v květnovém čísle uvádí článek M. Šuta o pokračujícím boji o ozónovou vrstvu. Právě jako u společnosti dr. Grygara se zde argumentuje tím, že petici podepsali kromě Ing. Dejmala také písničkáři a rockoví hudebníci jako Nohavica, Kodym, doc. J. Keller, Wabi Daněk či básník Vodňanský. Není uveden žádný biofyzik, hydrometeorolog, astronom, fyzik, biochemik či chemik, takže jako u Grygarových společníků ve věci tzv. paravěd, v případě Temelína i ozónových děr se nedovoluje vyjádřit se odborníkům, ale písničkářům, umělcům a humanistům! Je to snad nová totalita? Co se týče ozónových děr, jde o periodický jev a kdo sledoval denní hlášení o koncentraci ozonu, měl by si pamatovat, že v březnu byla jeho koncentrace dlouho vysoko nad dlouhodobým průměrem.

Ing. V. Patrovský, CSc.


1994