K ČEMU JE DOBRA POLARIZOVANÁ VODA?


Podivná je historie polarizované vody. Lze jí nazývat vodou magneticky upravenou nikoliv vodou magnetickou. V šedesátých letech Italové Piccardi, Vannel a Bordi zjistili, že sluneční skvrny vyvolávají na Zemi magnetické bouře, které ovlivňují některé chemické reakce a kvalitu vody. Záhy se objevily přístroje na "magnetizaci" vody. Zjistilo se totiž, že z takové vody nevznikají tvrdé vápenaté usazeniny, což mělo význam pro napájení bojlerů a malých kotlů i pro vedení potrubím všude, kde je silně tvrdá voda. Ale máme zde i jiné, mnohem starší zprávy, které zdánlivě s touto skutečností nesouvisejí. V roce 1747 francouzský abbé a fyzik J. A. Nollet objevil změnu v rychlosti vody vytékající z kapiláry a byl asi první, kdo zjistil, že semena elektrizovaná v kovových hrncích klíčí rychleji a rostlina je vyšší a mohutnější. V roce 1770 profesor Gardini natáhl nad klášterní zahradu v Turínu drátěnou síť a spojil ji s hromosvodem. Květiny v zahradě však začaly hynout, z čehož usoudil, že elektrická dávka byla příliš silná. V roce 1783 fyzik Bertholon ve své knize uvedl rovněž, že vhodná dávka elektřiny svedená z bleskosvodu do zahrady zvýší úrodu zeleniny. Z novější doby lze uvést dr. L. H. Coxe, který založil agrikulturní společnost, prodávající hnojivo se zbytky magnetické rudy z Wyomingu. Zprávy ze Sovětského svazu uvádějí, že se jako přídavku do hnojiva použilo rozemletých feritových magnetů. V listopadu 1961 se konalo v Chicagu první magnetobiologické symposium, kde mj. byl přednesen i referát Mericleho, Smitha, Cambella a Montgomeryho o stimulaci růstu rostlin magnetickým polem. V letech 1965-67 u nás profesor Kopeček v Brně dokázal stimulační efekt na růst jahod, když působil magnetickým nebo elektrickým polem přímo v záhonu. Různých zpráv a publikací je ovšem mnohem více.

Uvedené dvě skupiny jevů přímo nabízejí možnou souvislost, že účinek elektromagnetického pole lze přenést výlučně vodou a že tedy místo poměrně nákladných magnetů nebo elektrických zařízení by bylo možno použít magneticky upravené čili polarizované vody. Název polarizovaná voda je odvozen z předpokladu, že tato voda má změněný stupeň polarizace než voda obyčejná, a také proto, že tuto změnu lze uskutečnit i jinými prostředky než jen průtokem magnetickým polem. Fyzikální vlastnosti polarizované vody zatím nelze dobře změřit, neboť rozdíly jsou nepatrné a nepřesvědčivé, zřejmě pro nízký, nicméně biologicky aktivní obsah této změněné vody.

Pokusy, které dělal autor v roce 1974 s vlivem polarizované vody na růst a klíčeni některých rostlin předpoklad souvislosti obou jevů potvrdily. Klíčivost semen se zvyšuje o 10 až 30 % podle jeho jakosti a druhu.

Rostliny nejsou tak citlivé na přesazování, jsou zdravější, mohutnější, a mají více a těžších plodů. Poslední pokusy s ředkvičkami ukázaly, že průměrná váha jedné ředkvičky z kontrolní série byla 3,5 g zatímco ředkviček pěstovaných v magnetickém poli 6,5 g a zalévaných polarizovanou vodou 7,8 g. Malá průměrná váha kontrolních vzorků je způsobena tím, že do průměru byly zahrnuty i zcela zakrnělé ředkvičky, které se u magnetické aktivace prakticky nevyskytly. Z původních dvaceti semen u každé série také u kontroly dorostlo jen 80 %, u aktivace magnetickým polem 90 % a u aktivace polarizovanou vodou 100 %. Zahrádkáři si mohou účinek polarizované vody vyzkoušet na zelenině, jahodách a pod. Autor uvítá, když mu sdělí svoje zkušenosti.

Vhodný přístroj lze pořídit tak, že novodurovou trubku o průměru asi 2 cm uprostřed zahřejeme a když změkne, stlačíme mezi nestejnojmennými póly dvou feritových magnetů tak, aby uvnitř zůstala štěrbina 2 až 3 mm. Magnety se zajistí a zesílí tak, že se vnější póly sepnou železným třemenem, v nouzi stačí í guma nebo izolační páska. Voda se pak z vodovodu pustí proudem skrze trubku, jímá se v plastikové nebo skleněné nádobě a použije k zalévání.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.

Poznámka redakce: Z celé řady nejrůznějších vlivů na růst rostlin působí i magnetismus a elektřina. Také rostliny mají elektrické náboje, jejichž změny ovlivňují životní pochody, pravděpodobně i růstové látky, takže dochází ke stimulaci.

Porovnání ředkviček po 56 dnech růstu. Vlevo rostliny zalévané obyčejnou vodou - celková váha 28 g, nejtěžší ředkvička 9 g. Vpravo zalévané vodou polarizovanou - celková váha 78 g, jedinec 18 g.


Zahrádkář 10/1975