JEDNODUCHÝ KAPESNÍ DETEKTOR EMOČNÍ AKTIVITY


Úvod

Již delší dobu je známo, že povrchový odpor lidské kůže se mění v závislosti na emočním stavu, psychické a fyzické kondici. Tato skutečnost byla využita pro konstrukci tzv. detektorů lži. Protože emoční spektrum je poměrně široké, musí být registrovány v případě těchto detektorů i některé jiné parametry. My jsme se však snažili podchytit řadu různých emoci, a to velmi jednoduchým, ale citlivým přístrojem, který dále popisujeme a současně uvádíme některé zkušenosti, které mohou být využity pro psychický a psychotronický výzkum.

Konstrukce přístroje

Na připojeném obrázku je naznačeno zapojení přístroje. Sestává ze dvou tranzistorů opačných typů vázaných přímo jako účinný zesilovač. První tranzistor je KS 507 až 509, druhý KF 517, popř. GC 500. Lze použít ovšem i náhradních typů, podmínkou je, aby první tranzistor měl zesílení alespoň 200 a druhý 100. Elektrody jsou z pásků duralu a nasouvají se na špičku ukazováčku a prsteníku tak, že část pásku je na bříšku prstu a část na nehtu. Krokodýlkami nebo malými šroubky či nýtky je připojeno vedení k elektrodám a dále k přístroji mezi bázi a kolektor prvního tranzistoru. Změna odporu kůže vyvolá změnu napětí na bázi tranzistoru, a ta po zesílení se projeví vhodným indikátorem v kolektoru druhého tranzistoru v místě x. 

Sem se zapojí buď luminiscenční dioda, žárovka s malou spotřebou (2,5 V 0,075 A) nebo miliampérmetr 0-10 mA. Je možné zapojit žárovku do série s miliampérmetrem nebo luminiscenční diodu s možností vypínání miliampérmetru. Mezi bází prvního tranzistoru a minus napájením jsou dva potenciometry Pí M 47 a P2 25K až 47 K, které slouží k nastavení pracovního bodu. Přístroj je napájen ze tří tužkových monočlánků a celkovém napětí 4,5 V a lze jej vestavět pohodlně do malé kovové nebo bakelitové krabičky, zejména použije-li se luminiscenční diody. Ta by měla být umístěna ve vhodném otvoru, aby příliš nerušilo okolní světlo a měla by být spíše žlutá nebo zelená, než červená.

Provádění zkoušek

Elektrody se připojí na ukazováček a prsteník zkoušeného subjektu, jak bylo uvedeno výše. Subjekt nesmí být unaven, ani nějak vzrušen. Po nasazení elektrod se potenciometrem Pí nastaví na hrubo a potenciometrem P2 na jemno počáteční reakce indikátoru, což je začátek slabého žhnutí žárovky nebo luminiscenční diody nebo proud 2—3 mA u miliampérmetru. Vyčkáme asi jednu minutu, a je-li třeba nastavení, seřídíme, až je konstantní. Se subjektem lze provést tyto zkoušky:

1. Silné nadechnutí, ale i zakašlání vyvolá reakci indikátoru.

2. Protože se tato odezva projeví jen, když není subjekt unaven, můžeme tak sledovat jeho stav v závislosti na denní nebo noční hodině, únavě, nemoci apod.

3. Vyvolání emocí pomocí barevných ploch, světel, atraktivních obrázků, nečekaných zvuku.

4. Sledování rychlosti vymizení reakce, např. na působení magnetu na zápěstí, zátylek, srdce nebo plíce.

5. Jako detektor lži tak, že si subjekt v duchu zvolí určitou kartu nebo předmět a na otázku nebo předkládané karty odpovídá ne. U zapřené karty nebo předmětu by indikátor měl ukázat odezvu. 

6. Vyvolání stressu. Sovětští badatelé např. předstírali, že pacientovi musí najednou vytrhnout několik zubů.

7. Snadno lze ověřit elektromyotransfer tak, že druhá, osoba přiblíží těsně svoji ruku k ruce subjektu a provede pohyby prsty nebo částí ruky. Indikátor má opět ukázat odezvu.

8. Napojením elektrod na rostliny, lze opakovat některé pokusy, které provedl Cl. Backster i jiní. Použije se špendlík do stonku a druhý špendlík do listu jako elektrody.

Přístroj lze velmi snadno upravit lak, aby odezva mohla být registrována vhodným zapisovačem. V tom? případě indikátor nahradí — odporem 500 až 1000 Ohmů, z něhož snímáme napětí pro zapisovač. Autoři prověřili úspěšně všechny uvedené testy. Luminiscenční dioda jako indikátor leží citlivostí mezi žárovkou a miliampérmetrem, který je nejcitlivější. Přístroj lze snadno postavit, a jak ukázaly předběžné pokusy, uplatnit široce v praxi.

J. BRNKA, (100 00 Praha 10, Jakutská 24) V. PATROVSKÝ


Čas. Lék. čes., 116, 1977, č. 35