Geopatogenní zóny a elektromagnetický smog


Člověk ve středním věku zpravidla vliv GPZ nepociťuje. Účinky se ale hromadí a může dojít k onemocnění kloubů, jater a po několika letech se může objevit i rakovina. Na GPZ jsou zvlášť citlivé děti a starší lidé. Trpí nespavostí, podrážděností, bolestmi zad, kloubů apod. Obecně lze říci, že GPZ vzniká stykem nebo křížením dvou i více geoanomálních zón (GAZ), které bývají neškodné a někdy jsou i příznivé. 

GAZ i GPZ detekují proutkaři pomocí virgule, ale k detekci lze použít i objektivních fyzikálních metod. Pro čtenáře je nejpřístupnější detekce z útlumu vysílače v pásmu VKV na lepším přijímači (Domino, Song, Kvintet, Arioso), na kterém vyladíme středně silný vysílač, nejlépe v pásmu OIRT (66 - 73 MHz). Anténu vytáhneme jen do poloviny a skloníme ji v úhlu asi 40°. Přijímač držíme co nejdále od těla a zvolna kráčíme terénem. Nad zónou se příjem vysílače zeslabí nebo zcela zanikne. Detekce GPZ je důležitá pro prevenci a odstranění nemocí. Je třeba si uvědomit, že jakékoliv klasické léčení nebo léčení léčitelem je marné, pokud pacient pracuje nebo spí na GPZ, nebo v silnějším elektromagnetickém poli.

Již dlouho je známo, že GPZ i GAZ se objevují nad geologickými zlomy a hlavně nad vodními impregnacemi, prameny, spodní vodou, tedy v okolí řek a rybníků. Charakter vlivu byl však dlouho diskutabilní a byl mylně připisován radioaktivitě, přestože v podloží žádné minerály nebyly a nemohl to být ani vliv radonu, protože to je plyn a nemůže vytvářet ostrá pásma. Mluvilo se tedy o neznámém zemním záření. Řešení bylo nalezeno již v šedesátých letech, kdy J. Stangele proměřoval pomocí scintilačního detektoru místa v bavorské obci Vilsbiburgu. Nad místy, které již dříve označil proutkař, udával přístroj až třikrát více pulsů, ale jejich počet a intenzita se mnohonásobně zvýšily, když byl před krystal představen tzv. moderátor, pravděpodobně kotouček z parafinu. Tím se ukázalo, že zemní záření nad GPZ je záření neutronové, jež vzniká radioaktivním rozpadem v zemské kůře. Neutron je neutrální jaderná částice objevená v roce 1932 Chadwickem. Roku 1934 zjistil Fermi, že neutrony sice snadno procházejí kovy a horninami, ale pohlcují se v látkách obsahujících vodík nebo se jejich rychlost snižuje. Koncentrace primárních rychlých neutronů je velmi nízká, ale rychlost vysoká, proto organismům neškodí. Zbrzdění vrstvou vody nebo nafty jsou však již organismy poškozovány.

Lze tomuto záření nějak čelit? V poslední době se vyrojilo mnoho podnikavců, kteří nabízejí různé odrušovače zón, často za nemalé sumy. Protože tito spekulanti neznají podstatu GPZ, jsou jejich výrobky naprosto bezcenné. Také různé nabíjení energií a "kódování" jsou jenom pohádky. Neutrony nelze účinně stínit. Lze použít jen silnější dvojité fólie PVC, která se však asi za 3 týdny musí omýt, "vyvětrat" a pak je znovu omezeně použitelná. Elektrickou složku GPZ lze však stínit snadno sololitem pokrytým alobalem, který je uzemněn přes diodu na plynové nebo vodovodní potrubí, popřípadě na centrální topení. Dioda musí být pólována katodou k zemi. Pokud jeto možné, je nejlepší postel nebo pracovní místo posunout mimo zónu. Doporučuji nekupovat žádné "odrušovače" a použít těchto návodů, jejichž realizace vás bude stát pár korun.

Zatímco GPZ jsou přírodního původu, v našich bytech číhá i ještě další nepřítel. Je to elektromagnetické pole, které se šíří kolem spotřebičů a elektrického rozvodu. A to i tehdy, když je spotřebič vypnut. Přesto je dobré na noc zástrčky vytáhnout ze zásuvek nebo vést přívodní vodiče dále od postele a od těla. Jestliže elektrické vedení probíhá za postelí, za hlavou nebo podél, je možno je stínit opět sololitem potaženým alobalem a uzemněným přes diodu.
Televizní obrazovka vyzařuje kladné ionty a děti by ji měli sledovat ze vzdálenosti nejméně dvou a půl metru. Autor má s tímto tzv. elektromagnetickým smogem i jeho stíněním řadu zkušeností. Zdá se, že až 50 % bolestí zad, kloubů, podrážděnosti a nevyspání je způsobováno právě těmito faktory. Jejich odstraněním by se ušetřily léky i návštěva lékaře. To se samozřejmě netýká jiných druhů onemocnění, kdy návštěva lékaře je nezbytná.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Zdraví pro život, ?, ?