Geopatogenní zóny a elektromagnetický smog mezi námi


Je takzvané „nebezpečí z radonu" unikajícího ze stavebních panelů přehnané? Měl jsem možnost proměřit rynholeckou škváru a její aktivita kupodivu byla na úrovni obyčejné žuly a dokonce mnohokrát nižší než chloridu draselného. Izotop draslíku K40 je totiž slabé radioaktivní, což nevylučuje, aby se draselná hnojiva nevozila na i pole. 

A protože o tom málokdo ví, nikomu to nevadí. Asi jako ty dusičnany v šunce... 

Určitě si ještě vzpomenete, jak ekologičtí křiklouni brojili proti televizní věži v Praze 3, aniž by tušili, že mnohem silnější elektromagnetické pole nás ohrožuje v našich bytech už téměř sto let. Jde o rozvody elektrického vedení a některé elektrické spotřebiče, od nichž se šiří škodlivé elektromagnetické pole, i když jsou vypnuty. 

Jednoduchým přístrojem lze snadno dokázat i to, že takové póle mizí teprve, když jsou přímo u zásuvky odpojený oba dva vodiče. Proto v Německu již delší dobu doporučují dvojitý vypínač přímo u zdi. My vám můžeme jen doporučit vytahovat na noc zástrčku ze zásuvky u noční lampy, která tak bude vytažena z provozu, vedení umístíme směrem od postele.

Velmi škodlivé je záření z obrazovky televizoru. Lze prokázat, že pokojové květiny se od obrazovky obracejí a někdy i chřadnou. Děti by mely být od obrazovky vzdáleny nejméně 2,5 metru. Někdy se také stává, že když přiložíme ruku k tranzistorovému přijímači, začne „vrčet". Ještě výraznější by to bylo na vývodu pro připojení gramofonu. A tak máme doma zdravotně závadný faktor, ať se nám to líbí či ne. 

Říká se mu elektromagnetický smog a působí hlavně na děti a na starší lidi, zejména ty, kteří trpí revmatismem nebo citlivostí na počasí. Naštěstí lze tomuto nebezpečí čelit vypínáním spotřebičů, spaním v dostatečné vzdálenosti od stěn, elektrických vedení a konečně i stíněním pomoci sololitu potaženého alobalem, který však musíme uzemnit na vodovod nebo topení.

Jiným nebezpečím, které působí už od pradávna, jsou takzvané geopatogenní zóny. Jsou to poměrně ostrá pásma (5 - 25 cm), objevující se v přírodě, ale také v domech a v bytech, a jak již název naznačuje, působí škodlivě na organismy. Stromy mají na kmeni nádory a jejich větve se nepřirozeně kroutí, listí na podzim dříve žloutne a opadává, květiny chřadnou a plodiny dávají nízkou úrodu i deformované plody. Zvířata se těmto zónám vyhýbají. Výjimkou jsou kočky, které naopak zóny rády vyhledávají, a hmyz jeví vyšší aktivitu, včely dokonce nesou více medu. 

Člověk, který spí nad GPZ, má různé bolesti, špatný spánek, je podrážděn a po delší době se mohou objevit i vážnější onemocnění, dokonce až rakovina. Přestože jde o závažný ekologický a hospodářský problém, objevovaly se donedávna články tyto zóny i jejich vlivy popírající, a to kupodivu od fyziků, a nikoli od lékařů nebo geologů. 

Zóny jsou vyvolány podzemními vodními impregnacemi a prameny, zejména tam. kde se stýkají nebo kříží. Proč tak působí nevinná voda, nám vysvětlila až jaderná fyzika. Zemská kůra je také zdrojem rychlých neutronů vznikajících radioaktivních minerálů. Protože jejich intenzita je nízká a rychlost vysoká, jsou neškodné a těžko dokazatelné. Vrstva vody, ale i nafty, je však zabrzdí, sníží jejich rychlost, a tím se stávají pro organismy nebezpečné. Kdysi, když nás mocipáni strašili kapitalistickou neutronovou bombou, jsme se mohli také dozvědět, že před neutrony nechrání beton, ale silnější vrstva vody. 

Neutronová teorie není žádnou spekulací, ale byla bezpečné prokázána tím, že scintilační (i jiné) detektory začal intenzívně reagovat nad parafinovou destičkou, která zbrzdila rychlé neutrony nebo naopak záření odstínila, když šlo o neutrony pomalé. Nad GPZ lze dokázat i zvýšenou koncentraci kladných iontů, které jsou rovněž škodlivé. 

GPZ detekují proutkaři, lze ji dokázat i fyzikálními metodami - například z úbytku záporných iontů nebo jednoduchým způsobem, pomocí rádia na rozsahu VKV, protože nad GPZ nastává útlum příjmu vysílačů. 

Jak se bráníme proti vlivu GPZ?  

Máme-li zdravotní potíže, posuneme postel, nebo spíme na jiném místě, nejlépe ovšem po zjištění GPZ. Méně účinné je stínění, k němuž lze použit PVC a sololit, pokrytý kovovou uzemněnou fólií. Různé dráty a smyčky nabízené jako odrušovače některými šarlatány jsou prakticky neúčinné! 

Na zahradě sázíme stromky, užitkové plodiny i květiny mimo zóny a podobně umístíme i hospodářská zvířata či psí boudu. 

Že se všechny tyto ekologické faktory začínají brát vážně, svědčí seminář "Geopatogenní zóny" uspořádaný ve dnech 5. - 6. září 1990 v Praze, další seminář "Stavební geobiologie" (14. - 15. dubna 1991) v Uničově a "Pokroky stavební geobiologie" (25. února 1992) v Praze.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Regena, ?