Elektrická a neelektrická podstata paranormálních jevů


 Sama existence člověka a živé přírody nutila odedávna filozofy,  učence,  kněze  i prostý lid se zamýšlet nad podstatou a principem života. Jak víme, kněží to měli snadné, vysvětlili život stvořením od  Boha  nebo  bohů,  podle  toho,  o  jaký národ šlo. Darwinova vývojová teorie byla často špatně interpretována, neboť tvrdil, že Stvořitel  stvořil  prapůvodní  tvar a teprve ten se dále vyvíjel. Oparinova  teorie  chemického  vývoje  je již dlouho považována za nesmysl  a spíše se přikláníme k domněnce, že život na Zemi a jeho modifikace má na svědomí kosmická civilizace. Ostatně, podíváme-li se  podrobněji  na  květ  nebo  když kucháte slepici, těžko můžeme uvěřit,  že to vše vzniklo nějakým samovolným vývojem. 

My však zde otázku vzniku života řešit nebudeme, protože to zatím není možné a všimneme  si zvláštních projevů člověka a obecně živé hmoty, která je známá dlouho jako jasnovidnost, telepatie, věštění, telegnose, psychokinese,  léčitelství  aj., a kterými se zabýval obor kdysi nazývaný  magie, pak  mesmerismus, okultismus, parapsychologie, metapsychika, psychotronika, psychoenergetika, biotronika, bioinformatika a kde se předpokládala jakási oživující síla, která rovněž  byla různě nazývána, ať už třeba prána, čchi, jing a jang, kundalini, vril, životní  magnetismus,  ód  a j. My se ovšem zde nebudeme  zabývat sémantikou, ani oprávněností jednotlivých názvů, ale  podíváme se v přehledu na zkušenosti, pokusy, rozbory a pod., snažící  se vystihnout podstatu této životní energie. Až do dneška se  jevy  dělí na fyzikální a psychické, čili nefyzikální. Protože však  fysis  znamená  přírodu, šlo by vlastně o jevy nepřírodní, a tak  anglický  parafyzik Herbert Benson rozdělil jevy na fyzikální a subjektivní.

Přistupme ale k vlastnímu problému. První spojitost mezi  fyzikálním a životním vlivem objevil F.A. Mesmer. Od jezuity M.  Hella  převzal  léčení  magnety,  aby  zanedlouho  zjistil, že podobně  léčí  a  reagují  jeho  ruce.  Proto  nazval tento způsob životním  magnetismem, který později byl také nazýván mesmerismem. Nebyl  to  nový  objev,  protože tahy rukama, dotýkáním i pohledem léčili  již  Indové,  Chaldejci  a další staré národy. V Mesmerově době  se o podstatě magnetismu nic nevědělo. Bylo to považováno za jakési  fluidum,  které lze přenášet na jiné objekty. Souvislost s elektřinou byla poznána až kolem roku 1826 Oerstedem. Zde je třeba připomenout,  že  L.  Galvani,  který  byl Mesmerovým současníkem, skutečně  objevil živočišnou  elektřinu,  ale  nebyl  schopen  to prokázat. Právě tak Faraday, který později zkoumal elektrické ryby, omezil se jen na konstatování, že jejich elektřina je stejná, jako vyrobená  třením.  Protože  v té době slavil Volta úspěchy se svým elektrickým  sloupem, který dal základ galvanickým článkům, nikoho nenapadlo,  že  tato  elektřina  vzniká  mezi  dvěma různými kovy, oddělenými   elektrolytem,   zatímco  v  elektrických  rybách  nic takového není. Teprve  koncem  19.  století  byl  vznik  takové elektřiny  vysvětlen na základě koncentračních článků, kdy buněčná membrána  metabolickou  činností  rozdělí sodné a draselné ionty a jejich  smísením  se  vytvoří elektrický náboj. 

Koncem 19. století bylo  objeveno také několik elektrických vlastností lidského těla. Marxov  zjistil  elektrickou  aktivitu  mozku,  kterou  teprve  ve dvacátých  letech  našeho  století  mnohem dokonalejšími přístroji definoval  H. Berger a objevil tak známé mozkové vlny alfa a beta, k nimž později byly přiřazeny vlny o ještě nižší frekvence delta a theta.  Vyvinula se encefalografie, dodnes běžně užívaná. Důležitý byl poznatek Férého a Veragutha, že elektrický odpor kůže klesá se vzrušením - byl to tzv. psychogalvanický efekt, který byl již ve dvacátých  letech navržen pro zdokonalení Jungovy zkoušky asociací a ve  třicátých  letech  využit v tzv. detektorech lži. Takové zařízení lze velmi snadno zhotovit amatérsky a provádět s ním řadu pokusů, např. k ověření celkové kondice, k biologické zpětné vazbě (biofeedback), apod. K EEG se později přiřadila elektrokardiografie   (EKG),  která  sleduje  elektrickou  činnost srdce.  

Spojení mezi vlastnostmi neživé a živé hmoty lze vidět i v pozorování,   které   zveřejnil   od   poloviny   19.  století  K. Reichenbach.  Ten  objevil  za  pomocí  enzitivů,  že póly i konce krystalu  horského křišťálu a naprosté tmě a při adaptovaném zraku září,  ale  právě  tak  i  chemické  reakce, některé látky a kovy, aktivovaná  voda  a  lidské  tělo.  Pravá  část září modravě, levá oranžově,  jeví tedy polaritu. Záření se dnes nazývá aura, a podle jejího  charakteru  někteří  citlivci  mohou  usuzovat  na  zdraví člověka.  S  podobnou  energií přišel ve třicátých letech rakouský psychiatr  W.  Reich.  Nejprve  se  domníval,  že  se tato energie uvolňuje  při  orgasmu a proto ji nazval orgonem. Později zjistil, že   je  vysílána  Slunce,  Měsícem,  magnety  i  jinými  objekty, sestrojil orgonový motor, akumulátor, rozháněč mraků. Byl si vědom, že se orgon podobá statické  elektřině, ale její existenci popřel  a  třeba  elektroskop  nazval  orgonoskopem. Náš Břetislav Kafka  tvrdil,  že se každý může přesvědčit o svém magnetismu tím, že  přiblíží  ruku k transmisnímu řemeni a ucítí píchání, či pokud bude třít žárovku rukou, že se její objem rozzáří. Bohužel, v obou případech  jde  o statickou elektřinu, vybuzenou třením. Transmise už  dnes neexistují a neexistují ani vhodné žárovky. Tehdejší byly totiž plněny argonem, který se snadno ionizuje a elektřina vzniklá třením  baňky  rukou  jej  vybudila  k  záření.  

Autor zjistil, že plastické  hmoty  třeny  suchou  rukou  se  nabíjí na velmi vysoké napětí,  zatímco  třeny  papírem, korkem, kovem, sírou, gumou, aj. dávají  napětí  podstatně  nižší. Jedině rtuť dává vysoké napětí a protože  snadno uvolňuje elektrony, máme za to, že tak činí i živá kůže. Mrtvá kůže použitá ke tření, např. z řemene, rukavic nebo ze špeku  efekt  nejevila.  Občas se najdou lidé, zejména ženy, které dávají  elektrické  rány,  ale pozor, to je běžné v suchém vzduchu při  nošení  snadno se elektrizujícího prádla a svetrů. V polovině šedesátých  let policejní úředník C. Backster zapojil detektor lži na  rostlinu, pak ji zalil, ale nedočkal se odezvy. Řekl si, že to zkusí se  zapálenou  cigaretou a tu najednou přístroj zareagoval. Ukázalo  se, že rostlina reaguje na emoce.  Odtud se již dostáváme k bioenergii.  Od  konce  května 1974 jsem začal provádět pokusy s ovlivněním  klíčení  a  růstu magnetem a rukou, abych zjistil, zda existuje vliv a souvislost s mesmerismem. První pokus s lobelkou a svlačcem to  potvrdil.  

V  roce  1975  na  druhé  psychotronické konferenci v Monte Carlu zveřejnil J. Pettet výsledky svých pokusů s ovlivněním fazolí. Pohledem ovlivňovaná série měla úhrnnou délku stonků  neuvěřitelně  téměř  sedmkrát  delší  než kontrolní pokus. Autor  v  roce  1983  tento pokus opakoval se stejným výsledkem, i také  s  hrachem  a  čočkou.  Bylo tedy prokázáno, že rostliny lze ovlivnit  jak  rukou,  tak ještě více pohledem. Autor nazval první jev  energomyotransferem a druhý PEER efektem,(power eyes emitting radiation - energie vyzářená z očí), tedy jakýsi biologický laser. Energomyotransfer objevil v podstatě Galvani při pokusech s žabími stehýnky,  ale  rozeznal jej až na přelomu 19. a 20. století ruský fyziolof  Sečenov   a švédský lékař Alrutz. Ve 40. letech se začal energomyotransferem  zabývat dr. Bradna a využil jej ke kolektivní rehabilitaci.   Dále   na   základě  energomyotransferu  vysvětlil léčitelství  a  proutkařský jev. Dokonce monitoroval vlnění, které se  šíří od  proutkaře.  Energie  šířící se od senzitiva může být monitorována  elektronickým randomizérem. Další pokusy ukázaly, že léčitel  může  ovlivnit  i  vodu  a přenést na ní léčivé účinky. O aktivaci  vody  věděl  však již v 19. století Reichenbach. Voda má příznivé  biologické účinky a urychluje růst rostlin. Lze prokázat spektroskopicky,  že se mění její molekulární struktura, povrchové napětí i viskozita.

Bioenergie je tedy elektrické podstaty, protože stejných účinků  dosáhneme  elektrickým,  magnetickým  a  sonickým  polem.  O změně struktury  vody  se  můžeme  přesvědčit  ze  zrychlené sedimentace kaolinu  -  voda odtátá z ledu urychlí sedimentaci až dvojnásobně. Bioenergii  lze  při vlivu na semena a rostliny stínit, ale lze ji také  předávkovat.  Tak  aktivace hrachu staženými svaly ruky dala výsledek  nižší  než  kontrolní  pokus.  V  roce  1985 mne dvakrát navštívil  známý,  kterého  právě  propustili z psychiatrie. Živě gestikuloval,  afektovaně  mluvil a bylo cítit, že z něho vyzařuje cosi nepříjemného. Další den začal hrozen květů gladioly, který se nedávno  rozvinul, vadnout, až uvadl docela. Nebyly k tomu žádné důvody,   jen  přítomnost  tohoto  člověka.  Proto  také  rostliny chátrají  a hynou  u nemocných a stresovaných lidí a právě tak se jim  nedaří  poblíž  televizní  obrazovky,  která generuje kladné, škodlivé ionty. Naopak záporné ionty a klidné prostředí prospívají rostlinám  i  lidem. Při pokusech s randomizéry bylo prokázáno, že je  lze  ovlivnit nejen bioenergií, ale i elektrizovanými hmotami, např.  polyethylénem nebo válečkem z piezoelektrickéého zapalovače plynu. Tak bylo také zjištěno, že vlídný a klidný člověk produkuje záporné ionty, ale při rozčilení, špatné vzpomínce, vzteku, apod., se  přepóluje  a produkuje kladné ionty - ty pak navozují podobnou náladu  i  v okolí.  A protože nesouvisí vždy všechno se vším, jak rádi  papouškují  někteří  rozumbradové,  ale souvisí vždy všechno jenom  s  něčím,  třeba zdůraznit, že proti škodlivé bioenergii se lze  bránit  kovovými  náramky,  řetízky  a  částečně  i prsteny a náušnicemi.

 Snad je ještě vhodné se zmínit o Kirlianově elektrografii, do  které  byly  vkládány velké naděje. Jak asi čtenář ví, jde o výboj vysokého  napětí  z  ruky,  listu  nebo  polovodivého materiálu na fotografickou  vrstvu.  Získaný elektrogram ukazuje výboje, ale ty nelze  kvantitativně  hodnotit.  Lze  z  nich  usuzovat nejvýše na některé  stavy,  např.  na  nemoc,  únavu,  léčitelské schopnosti, opilost,  ale  tyto  stavy  lze  poznat  i vizuálně a jednodušeji. Aparatura  vyžaduje  práci v temné komoře, zdroj vysokého napětí a baterie  nebo akumulátor, což vzhledem málo využitelným výsledkům  je  neúčelné.  Mnohem lépe a jednodušeji lze zde využít psychogalvanického  efektu,  který je založen na stejném principu. Fotografický záznam elektrografie také neukazuje auru, ani duši či cosi  podobného,  ale jde jen o koronový výboj ovlivněný vodivostí kůže. Zdá se, že i telepatie, která připomíná televizi či mentální rádio,  spočívá  na elektrickém principu - rozhodně zde hraje roli naladění a vytvoření  vhodných  podmínek  mezi  vysílajícím  a příjemcem.  Je zde zatím nerozřešená  otázka  závislosti  na vzdálenosti  (1) - některé pokusy naznačují, že přesnost nezávisí na  vzdálenosti  a  stínění,  jiné  pokusy mluví o opaku. Navození pokusů je značně obtížné a jak se zdá, zatím tuto otázku neřeší.                             

 Podívejme se nyní spravedlivě na neektrickomagnetické teorie,  které lze rozdělit na psychické a fyzikální. S rozvojem atomistiky v našem století byly snahy nalézt částice psychické energie, které by  byly  analogické fyzikálním částicím jako je proton, elektron, foton,  a j. Byl to patrně první Carrington, který vytvořil teorii psychických  částic, které nazval psychony.Paranormální jev  podle něj  nastává, když se psychony sdružují nebo disociují. Kažinský a Kobozev  se  domnívají,  že mechanismus myšlení je nutno hledat na subatomární  úrovni  za  podmínek  teploty  absolutní nuly ! To je samozřejmě absurdní, je asi myšleno, že jde o podobný stav. Je ale otázka, zda myšlení lze spojovat s živou hmotou, neboť známe živou hmotu,  o  které  nelze  říci,  že jí to myslí - ba někdy to nelze pořádně  říci  ani  o  člověku  !  W.  Reich  přišel s biony, byly vymyšleny  i  psiony  a  psitrony, ale u nás se v 70. letech staly populární  mentiony,  vymyšlené prof. Kahudou.(2) Vymyšlené proto, že  nebyly  nikdy  experimentálně prokázány a navíc byly vymyšleny tři  druhy, tj. svítící mentony, psychon a éteron. Na počátku byla mylná  interpretace dvou skutečností, totiž rozdílného fyzikálního a tzv.  mentálního  času. Ten je však v podstatě převzatý převzatým časem biologickým, známým od počátku našeho století a závisejícím převážně  na  stáří  a  tedy na metabolismu, ale i na psychickém a fyzickém  stavu.  Je  známo, že starým lidem se rány hojí hůře než lidem  mladým,  a čas jim relativněji rychleji ubíhá. Rychle ubíhá čas,  když  máme  jít  k  zubaři  a  pomalu do výplaty. Druhý omyl spočívá  v  zastavování  lopatek  Crokesova  radiometru  přísedící osobou  vlivem  záporné  energie  mentionů.  Ve  skutečnosti jde o termodynamický systém závisející na výměně tepla s okolím. Lopatky se  zastavují  hromaděním  elektrického  náboje (PEER efekt). Bylo provedeno  mnoho pokusů i ověřování a vždy bylo zjištěno, že nejde o psychickou  energii  v  pravém  slova  smyslu, tj. vliv nějakých zvláštních  částic,  buď  to  byl  vznik  el.nábojů, teploty  nebo mikroproudění  vzduchu.  Tak  třeba prof. Krmešský, který kdysi ve slovenské televizi uvedl pohledem do pohybu malé plavidlo na vodní hladině,  mohl  se  přesvědčit hořící svíčkou, že by tato dokázala totéž.   U teplého objektu totiž vzduch stoupá vzhůru a tím proudí studený vzduch z okolí k předmětu.

 To, co ukazují svérázní badatelé jako vliv psychické energie, lze  právě  tak dobře vyvolat magnetickým, elektrickým, sonickým polem a teplotním  vlivem.  Pochopitelně,  že za napodobení nepovažujeme tahání  za  slabou  nit  nebo  nějaký  trik  jako  slovní  kód pro jasnovidce,   jak  si  to  představuje  dr.  Prokop  nebo  salónní kouzelník  James Randi, který roku 1975 nabídl 10.000 dolarů tomu, kdo  předvede skutečný parapsychologický pokus. Není známo, jak to dopadlo, neboť pokud se pohyboval mezi lidmi podobné úrovně jako u nás,  pak se nedivím, že nikdo nevyhrál, ale ani nedovedl prokázat panu  Randimu jeho tupost. I k tomu je třeba znalostí - např. když naše  TV  přejala program východoněmecké TV, kde pan Prokop (je to Němec  s českým předkem) tvrdil, že Uri Geller ohýbá lžičky proto, že  jsou  preparovány  předem  dusičnanem  stříbrným. Každý chemik potvrdí,  že  je to nesmysl. Byl to nesmysl i v překladu, neboť si překladatel  spletl  stříbro  a  rtuť  (Silber a Quicksilber) a pan Randi  zase  suverénně  prohlásil, že to, co provádí Uri Geller je trik,  ale  že  ho  nemůže  prozradit,  neboť  je to profesionální tajemství!

 Přistupme nyní na závěr k čistě fyzikálním teoriím. Tak Ruderfer  sází  na interakci neutrin (viz 1. a 2. psychotronická konference) a také  to  zkouší  s  kvantovou  teorií.  Dubrov  zase  hovoří  o biogravitaci,.  Bohužel  vše zůstává na úrovni spekulací a neznáme ani   nějaké   adekvátní   pokusy.  Je  sice  pravda,  že  všechny psychotronické     a     podobné    fenomény    nelze    vysvětlit elektromagnetickou  teorií, např. pronikání hmoty hmotou, mizení a hoření  lidí(3), ale neznáme fyzikální analogie, o které bychom se mohli   opřít.   A   samozřejmě,   že   celá  oblast  fyziky  není vysvětlitelná  elektromagnetickou  teorií,    je  to s gravitací nejdůležitější  ze  čtyř  dosud známých přírodních interakcí. Sama gravitace,  ač je nám důvěrně známá, zejména těm s vyšší vahou, je její  podstata neznámá. Známe sice její změny a anomálie, ale její porušení  nám předvádějí některé levitace svatých, pan D.D. Home a naposledy David Copperfield.

                                      

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc .


ZAZ č. 4/1994