Chvála magnetoterapii 


Magnetoterapie je prastará léčebná metoda spočívající ve využití magnetického pole k tišení bolestí a urychlení hojení ran. Používal se černý minerál, který se nalézal u maloasijského města Magnesie. Přitahoval drobné kousky železa, čímž právě vzbudil dojem, že má zvláštní vlastnosti. Je to minerál magnetit, kysličník železa Fe3O4.

V 18. století jím byly magnetovány ocelové plotýnky, kterými si léčil revmatismus i astronom M. Hell (1720-1792). Od něho převzal metodu F. A. Mesmer (1733-1815), ale brzy zjistil, že bolesti u pacientů ustávaly i když dělal tahy pouze rukama, bez magnetů. Tak znovu objevil tzv. životní magnetismus, kterému dnes říkáme bio-energie, je využíván léčiteli, ale s fyzikálním magnetismem má málo společného. Magnetické pole léčí hlavně tím, že zvyšuje překrvení tkání a zvyšuje i schopnost krve absorbovat a přenášet kyslík. Má však vliv i na některé sloučeniny, enzymy a biochemické reakce.

Magnetoterapie je výborná doplňková léčebná metoda, která nemá vedlejší účinky, nelze jí předávkovat, působí jen na postiženou oblast a může zčásti nebo zcela vyloučit léky, například analgetika. V lékařské praxi se používají přístroje, které generují pulsní magnetické pole o frekvenci 2-20 Hz. K tělu se pak přikládají ploché cívky nebo se na klouby navlékají cívky válcové. Pro čtenáře jsou výhodnější ploché feritové magnety, které se leukoplastí přilepí na postižená místa jižním pólem ke kůži. Jde-li o likvidaci bradavice nebo vyrážky, je lépe použít pól severní. Póly se poznají střelkou kompasu. Magnety lze získat v potřebách pro modeláře, v hračkářství, vymontovat z magnetických zámků nebo v počtu nejméně 10 kusů objednat u firmy Pramet, Světlá Hora, PSČ 793 31, nejlépe typ 205582-332052 (obdélník) nebo 205582-331049 (kotouč). Několik magnetů můžeme také nalepit nebo "přišít" na kousek látky, vytvořit jakýsi polštářek, který se pak tkanicí nebo gumovým páskem připne na končetinu nebo kloub. Větší magnety toroidního tvaru ze starých televizorů lze také upevnit do pasu a nosit oři bolesti zad, krční a bederní páteře. Lze je použít také k tahům podél hlavy, těla nebo končetin. Magnety ponecháme na místě 2-5 dní, ovšem na kloubech je lze použít jen přes noc nebo když se málo pohybujeme.

Co všechno lze magnety léčit? Především bolesti po úderu nebo po pádu, spáleniny, vyrážky, ekzémy, revmatické bolesti, bércové vředy, bolesti zad a urychlit lze hojení ran po úrazu nebo zlomeninách. Zde ovšem magnet musí být od rány oddělen slabým obvazem. Magnet lze také použít k utišení bolesti zubů, ovšem dočasně, nápravu musí udělat lékař. Analgetika lze zpravidla vyloučit. Vážnější zranění a zejména vnitřní bolesti je třeba přenechat odbornému lékaři.

Další aplikací magnetického pole je nošení magnetických náramků, které odstraňují únavu, bolesti hlavy a uklidňují. Autorovi se náramek osvědčil, vždy když měl nějaké důležité jednání. Náramek nesnášejí některé ženy. Potom se prostě nenosí nebo se nosí s přestávkami. Účinek náramku zhodnotíme asi po měsíci, kdy si všímáme, jak vycházíme s lidmi, jaké máme úspěchy či neúspěchy, jak se cítíme. Profesionální provedení náramku má šest feritových magnetů se střídavou polaritou, spojených pružným nemagnetickým náramkem. Čtenáři si však mohou takový náramek zhotovit nejjednodušeji tak, že na gumový pásek v podobě náramku přilepí šest feritových magnetů se střídající se polaritou (jih - sever), které pak budou přiléhat na kůži. Můžeme vystačit i s jediným magnetem, který však musí být umístěn v zápěstí, nad tepnami.

Další aplikací je magneticky polarizovaná voda, kterou připravíme přístrojkem podle obrázku. Je to novodurová trubka (T) vytvarovaná po zahřátí tak, že jeden konec je rozšířen a ve středu je stlačením vytvořena mezera asi 2-3 mm. Na vnější stranu jsou opačnými póly k sobě přilepeny (epoxy, nitrobarva) dva magnety (M), jejichž vnější póly jsou spojeny železným třmenem (F). Trubka má průměr asi 22 mm a délku asi 15 cm. Nasadíme ji vhodným koncem na vodovod nebo na hadici (případně rozšíříme konec zahřátím) a proud vody pustíme asi na 2/3. Přístroj velmi zlepšuje chuť vody, neboť odstraňuje volný chlór, zvyšuje vitalitu a potenci, zahání únavu laciněji a zdravěji než káva. Voda rovněž odstraňuje zácpu a působí dobře na močové cesty. Hodí se i k napájení zvířat a hlavně k zalévání květin, které rostou a kvetou mohutněji. Mnohé užitečné plodiny dávají vyšší úrodu (např. rajčata, jahody, brukev, fazole, hrách apod.). Přístroj je chráněn AO 196027 a lze si jej vyrobit pouze pro osobní potřebu.

Přeji čtenářům, kteří využijí uvedených poznatků, mnoho dalších dnů v dobré náladě a v plném zdraví.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Zdraví pro život č. 1/1993