Loď, plující ve vzduchu Tisk
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 19 Únor 2017 14:00

03clankyNad mořem plul nějaký tanker nebo nákladní loď

 

 

 

 


Tento jev, zachycený americkým rekreantem na videu, možná zapříčinil zánik "Titanicu".

Náhodný svědek zachytil z okna hotelového pokoje na Florida Cocoa Beach nad obzorem jakousi nákladní loď. Video umístil pod jménem Paranormal na Youtubu. (1)

fata01

fata02

fata03

fata04

 

Video naštěstí nedoplnil spekulacemi a bláboly o levitaci, antigravitačním UFO, apod. Úkaz je totiž dávno známý optický jev pod názvem Fata Morgana.

Fata Morgana je ve skutečnosti přelud. Toto zvláštní označení pochází z mýtů o králi Artušovi, kterého pronásledovala zlá čarodějnice Morgana. V dávných dobách se věřilo, že to byla ona, kdo vytváří přeludy na moři v podobě blízkých ostrovů, bizarních hradů a lodí, které lákají nebohé námořníky. Ostrovy a lodě se ve skutečnosti nachází na jiném místě, velmi daleko od pozorovatelů.

Fata morgana je prostě optická iluze.

fata05

fata06

fata07

 

Nejčastěji se Fata Morgana jeví jako vodní stěna, která se jakoby zvedá z obzoru. Nebo je ve formě několika podlouhlých předmětů, které jsou převrácené nebo zkreslené. A někdy se před pozorovateli objeví celá loď, která se může vznášet ve vzduchu. Vědci se domnívají, že právě díky tomuto přeludu vznikly legendy o "Létajícím či Bludném Holanďanu" – přízračném korábu.

Na moři vzniká Fata Morgana v důsledku tzv. teplotní inverze. Tedy, když se teplý vzduch nachází v horní části nad studenou vrstvou (obvykle to je naopak). A jedna vrstva z nich – střední - vytvoří atmosférický kanál, který začíná působit i jako čočka, i jako hranol, přes který se obraz láme. Právě ten vytvoří přeludy, způsobí zakřivení obrazu. Přiblíží i velmi vzdálené objekty a umístí je před udivené zraky pozorovatelů.

Aby bylo možné pozorovat tuto iluzi, musí být pozorovatel nutně v atmosférickém kanálu. Zřejmě se do něj dostali cestující a posádka "Titaniku", který v noci 14.dubna 1912 byl v plné plavbě na ostrov Newfoundlan. Podle britského historika Tima Maltina, to vedlo ke katastrofálním důsledkům. (2)

Svou hypotézu vědec uvedl na televizním kanálu National Geographic. Nepopírá skutečnost, že se "Titanic" srazil s ledovcem. Ale vysvětlil, proč si na lodi nevšimli nebezpečí a snažili se manévrovat až tehdy, když se střetu s ledovcem nedalo zabránit.

Maltin se domnívá, že právě Fata Morgana skryla ledovec před pozorovateli. Doslova ho zastínila.

Historik studoval zprávy o počasí v té době a v dané oblasti, kde došlo k potopení "Titanicu". A došel k závěru, že situace v atmosféře byla příznivá pro vznik Fata Morgany.

Přízrak, který se objevil přímo před lodí, se objevil, jak tvrdí Maltin, v podobě vodní stěny. Pozorovatelé ji nemohli vidět. Nebo jí nevěnovali pozornost - byla tma. A tak přízračná stěna ledovec v podstatě zakryla.

Mimochodem, Fata Morgana se objevuje právě častěji v chladných - polárních nebo subpolárních - vodách, kde se světelné paprsky nejprve odráží od povrchu moře, pak se lámou v atmosférickém kanálu na hranici studeného a teplého vzduchu, a pak směřují do nebe, a odráží se tam... a tak vzniká přelud – v podobě stěny vody, která skryla ledovec.

Maltin nyní nepochybuje o tom, že ze stejného důvodu Lord Stanley - kapitán nejbližší lodi "California" – nespěchal hned k záchraně cestujících. Prostě ho neviděl a zdá se, že nelhal. Fata Morgana mohla skrýt Titanic i jeho lodi. Nebo zkreslila jeho obraz a znemožnila dorozumívání za pomoci světelných signálů.

Odkazy :

(1) Paranormal: Cruise ship floating above the sea. YouTube, 7.6.2016. Internet: https://www.youtube.com/watch?v=hf_XYAo2jW4

(2) Floyd, Ch.: Did the Titanic Sink Because of an Optical Illusion? Smitsonian, 1.3.2012. Internet: http://www.smithsonianmag.com/ist/?next=/science-nature/did-the-titanic-sink-because-of-an-optical-illusion-102040309/

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 688

 

Aktualizováno Pondělí, 21 Srpen 2017 12:42