Lentikulární oblaka nejsou žádné UFO Tisk
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 16 Leden 2010 14:25

05nanebiTento druh oblaků, jejichž fotografie se s oblibou publikují vedle článků s UFO tématikou, jsou opravdu neobvyklé. Pozorovatele hlavně překvapí, že zůstávají nehybné, bez ohledu na to, jak silný je vítr při zemi. Meteorologům jsou však dobře známy.

V mezinárodní klasifikaci oblaků jsou zařazeny do kategorie kupa mraků pod názvem "lenticularis". V německé meteorologické literatuře lze najít i jiné jméno: "Torpedo-Wolken", tj. "oblak-torpédo.

 

cloud2

 

Někdy se skutečně podobají elegantní střele nebo delfínu, někdy se podobají lodi, vřetenu, doutníku, jehle ...

 

cloud1

 

Proudy vzduchu, pohybující se nad zemským povrchem, obtékají kolem překážek, a tak tvoří vzdušné vlny.

 

mar_obl1

Vyskytují se na závětrné straně pohoří, poté, co se převalí přes hřebeny a osamělé vrcholy. Obvykle se ale jedná o velmi dlouhé vlny – od čtyř do dvaceti kilometrů.

 

cloud3

 

Na hřebenech těchto vzdušných proudů, ve výšce dva až šest km, probíhá kondenzace vlhkosti ve stoupajícím vzduchu, ze kterého se tvoří mrak.

 

lentikular

 

Vzhledem k tomu, že proces probíhá nepřetržitě - vzduch stoupá nad úroveň kondenzace,  kapičky vody se ve zhuštěných vodních parách na sestupné cestě se odpaří a mrak končí.

 

cloud5

 

Proto lentikulární mrak nemění svou pozici v prostoru, ale stojí na nebi. Často je možné je vidět nad horou jako vlající vlajku. Ale je to stále oblak, žádné UFO.

 

cloud8

 

Vzduch přechází přes vrchol, pokrytý ledem nebo sněhem. Ochlazuje se, kondenzuje, vodní páry v něm obsažené se zahušťují v oblak, visící nad vrcholem, a celé to vlaje jako vlajka.

 

mar_obl2

 

Zdá se, jako by to bylo pevné těleso, ale ve skutečnosti jím cirkuluje vzduch.

 

cloud4

 

Velmi nepříjemné je to pro ty lidi, kteří stojí přímo pod mrakem – zažívají jen mlhu a vítr ...

Čočkovité mraky a oblaka, vlající jako prapor, často slouží jako známka zhoršení počasí.
Jejich objevení svědčí o tom, že v atmosféře probíhají silné horizontální proudy vzduchu,  vlny vzduchu přechází přes horské překážky, a přesto v sobě udržují dostatečně vysokou vlhkost.

 

cloud6

 

To všechno je obvykle spojeno s blížící se atmosférickou frontou nebo se silným přenosem vzduchu ze vzdálených oblastí, z jihu nebo ze severu, které meteorologové označují advekcí.

 

cloud7

 

Oblaka - torpéda jsou právě předzvěstí advekcí - proudění tepla, často doprovázející hurikány, deště, sněhové vánice. Právě obyvatelé hor, arktických oblastí jsou dobře obeznámeni s těmito "proroky počasí".

Aktualizováno Pondělí, 01 Únor 2010 18:11